Yener Alüminyum – Cam Balkon Sistemleri – İzmir Çiğli

Sıkça Sorulan Sorular

AKLINIZDA SORU İŞARETİ KALMASIN
Siz değerli ziyaretçilerimiz için sıkça karşılaştığımız soruları derledik ve cevapları ile birlikte bilginize sunduk.
Cam Balkon ve PVC Arasındaki Farklar Nelerdir?
Manzara Kaybı:
Cam Balkon kapatma da bir profil kayıt bulunmadığından görüntü kaybı olmaz.

Plastik kapamada ise arada profil olduğundan görüntüdeki kayıp yüzde kırklara ulaşır.

Temizlik:
Cam Balkon sistemlerinde cam kanatları içeri doğru ardı ardına katlanarak açıldığından dolayı dışarı sarkmadan oturduğunuz yerden kolaylıkla temizleme imkanı sunar.

Plastik balkon kapatmalarda camların hep beraber açılma şansı olmadığından mutlaka dışarı sarkılarak temizlenmesi gerekiyor buda kullanıcılarına oldukça zor gelir.

İmar Mevzuatına Aykırılığı:
Cam Balkon kapama görüntü kirliliği yapmadığından ve binanın dış yapısını bozmadığından imar mevzuatına aykırı değildir. Bu sistemlerin uygulanması yerel yönetimlerin tasarrufundadır.

PVC profiller görüntü kirliliği yaptığından imar mevzuatına aykırıdır. Şikayet edildiği takdirde sökülmek durumundadır.

Sağlık Açısından:
Cam Balkon sistemleri 1. kalite alüminyum ve geneli camdan kaplı olduğundan dolayı herhangi bir sağlık sorununu tehdit etmemektedir.
Aksine sistem tamamen açılıp kapandığından dolayı ve güneş enerjisini süzerek içeri aldığından sağlık açısından artılar katmaktadır.

Plastik doğrama kullanılan plastik malzemelerinin geneli kırık malzemeden ( geri dönüşümlü plastik ) olduğundan büyük oranda kanserojen madde içerir ve güneş de fazla kızdığı zamanda içerisine plastik kokusu verdiğinden oturulmaz hale getirir.

Isı Yalıtım:
Cam Balkon Sistemleri ısı yalıtım bakımından %10 – %15 plastik doğramaya oranla soğuk olur.

Plastik doğrama ısı yalıtım bakımından %100 etki sağlar. Fakat mekan balkonluktan çıkıp kiler, küçük oda, veya sera etkisi yaratı

Cam Balkonun Avantajları Nelerdir?
• Cam Balkon da görüntü ve manzara kaybı oluşturmaz.
• Cam Balkon panoramik görünüm keyfi sunar.
• Cam Balkon da binanın genel yapısında değişik olmaz.
• Cam Balkonla balkonunuzdan dört mevsim faydalanılmasını sağlar.
• Cam Balkon da camlar katlanabilir olduğundan her iki yönde toparlanarak açılabilir.
• Cam Balkon’un bakımı, temizliği kolay, pratik ve güvenlidir.
• Cam Balkon da dış darbelere dayanıklı 8 mm temperli cam kullanıldığı için hırsızlık olaylarına karşı da korur.
• Cam Balkon da olağandışı etkilerle camın kırılması durumunda ise, küçük parçalara ayrılarak canlılara ve çevreye zarar vermez.
• Cam Balkon yağmur, kar, rüzgâr ve toz gibi dış etkenlerden korur.
• Cam Balkon bozulmaz kilit sistemi sayesinde çocuklarınızın güvenliğini sağlar.
• Cam Balkon evinizde fonksiyonel ve estetik kullanım alanları oluşturur.
• Cam Balkon İmar Mevzuatına uygundur.
• Cam Balkon kat maliklerine yasal bir sıkıntı vermez.
• Cam Balkon gayrimenkulünüze değer kazandırır.
• Cam Balkon da ısı ve ses yalıtımı sağlar.
• Cam Balkon sistemde kullanılan camlar temperli olduğu için esnek ve dayanıklıdır.
• Cam Balkon da sisteminin kullanımı tüm balkon kapatma sistemlerine göre kolay ve pratiktir.
• Cam Balkon da camlar farklı seviyelerde istenildiği kadar açılıp kapatılabilir.
• Cam Balkon yapıya ve zevkinize uygun renkler sunmasının yanında son derece kullanışlıdır.
• Cam Balkon da renkli cam alternatifleri mevcuttur.
Cam Balkonda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Balkonunuzu camla kapatmaya karar verdiniz.
Kısa bir araştırma yapmayı düşündünüz. Cam Balkon yaptıran tanıdıklarınıza danıştınız. Bazıları memnun bazıları değil, bazıları da ilk önce memnun sonrasında memnun değil. Firmalardan aldığınız bilgi ve fiyatlar da aşırı farklılıklar gösteriyor.Bilgi aldığınız her firma doğal olarak en iyi bizim sistemimiz dediler.???
Ne yapmalı?

Teknik bilgi edinmekten başka yol yok. Çünkü...
Cam Balkon Sistemleri milimetrik hassasiyetle çalışması gereken sistemlerdir. Dolayısıyla, hangi firma tarafından ve nasıl montaj yapılacağı önemli olmasına rağmen, kullanılan malzemenin kalitesi ve detayları daha fazla önemlidir.
Son günlerde Cam Balkon sektöründe markasız, garantisiz ve niteliksiz ürünlerin alıcıları yanlış yönlendirdiği ve sorun yaşamalarına sebep olduğu görülmektedir. Bu tarz firmalar yüzünden alıcılar hem paralarını hem de zamanlarını kaybetmektedirler. Önemli olan en kaliteli Cam Balkon sistemini alıcıya en uygun fiyatta sunmaktır. Cam Balkon Sisteminin sadece camdan oluşmadığını ve Cam Balkon yaptırırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini öğreneceğiz

Paslanmazlık: Balkonlar her türlü olumsuz iklime açık mekânlardır. Bu nedenle sistemin tüm aksamının dış etkilere dayanımlı olması gerekir. Cam Balkon sistemlerinin ana unsuru olan taşıyıcı rulman ve aksam parçalarının mutlaka paslanmaz malzeme ile üretilmesi gerekmektedir. Alıcılar firma ile mutlaka yazılı sözleşme yapmalıdır sözleşmelerinde paslanmaz rulman ve paslanmaz aksam maddelerini kesinlikle kayıt altına almalıdırlar. Aksi halde bir süre sonra açılmayan, kapanmayan camlara sahip olacaklardır.

İzolasyon: Cam Balkon sistemlerinin ana unsurlarından biri de izolasyondur. Önemli izolasyon etmenleri
a)Cam Balkon katlanır kanatların kapak birleşimlerindeki sızdırmazlık.
b)Cam panellerin kıl fırçalarının yalıtım fonksiyonu.
c)Cam cama birleşimlerdeki UV dayanımlı şeffaf contalardır.
d)Sağlıklı yağmur suyu tahliyesi için profili üzerinde bulunması gereken su tahliye kanalıdır.
Bunlarla ilgili gerekli tüm açıklamalar talep edilmelidir.

Güvenlik ve Kolay Kullanım: Sistemin hırsızlıklara ve çocukların camları açarak oluşturacakları tehlikelere karşı, kilitlenebilir açma-kapama düzeneği bulunmalıdır. Aynı zamanda cam panellerin, sarkma ve bırakmasını önleyen ray profil içine yerleşen paslanmaz menteşe pimleri ve rulman üzerinde bulunan U parçası sistemleri, önemli güvenlik ve dayanım unsurlarıdır.

Servis ve Garanti: Sektörde, piyasadan tedarik ettikleri profil, yük taşıma kapasitesi olmayan hız rulman ve aksesuarla görülmüştü salt ucuzluk anlayışıyla hareket eden birçok firma bulunmaktadır. Doğaldır ki, kurumsal yapı, tasarım ve Ar-Ge faaliyetlerinden yoksun olan bu tür firmalar, hizmet servis ve garanti konusunda tüketicilere ciddi boyutlarda sıkıntı yaşatmaktadırlar. Verilen sözde garantiler hiçbir anlam ve yaptırım ifade etmezler.

Cam Balkon Nedir?
Cam Balkon Sistemlerinde tüm camlar çok kolay ve hızlı bir şekilde açılıp kapanır. Hava oluşturacak koruyacak ve size ayrılan bölümü koruyacak çarpıcı, estetik bir görüntü sağlar. Tüm yıl boyunca cam oda içine ısı kaybı olmadan rahatlıkla yaşam alanlarınızı genişletebilir ve şekillendirebilirsiniz. Çerçevesiz ve profilsiz olan bu sistem evlerde, iş yerlerinde ve bir çok özel alanda kullanım kolaylığı sağlar. Tek bir kolay çekme hareketi ile tüm cam sistemini kapatabilirsiniz. Sürme cam balkon da camlar tamamen açık veya kapalı durumlarda tam ve kesintisiz mükemmel bir görünüm sağlar.

Tam açılış sağlayan cam balkon sistemleri yaşam alanlarınızı tamamlamak için hoş ve işlevsel bir görünüm sağlayıp dekor görümünü tamamlar. Bir restoran alanı veya bir ofis alanı içinde karanlık ve dar yerlerden kurtulup ferah ve rahat alanlara taşınabilir bununla beraber hoş bir görünüm sağlayabilirsiniz.

 

İŞLEVLERİ
Sürgülü tasarımı sayesinde her türlü yapıya uygundur.
Oda içindeki dış hava akımı tutarak dış etkenlerden iç mekan korur.
Çerçeve ve Profilsiz Olduğu İçin Estetik Bir Görünüm Sağlar, İsterseniz Camları Tamamen Açabilirsiniz.
Rüzgar, toz ve yağmuru engeller, sağladığı ısı ve ses yalıtımı sayesinde evinizde daha sıcak ortamlar yaratır.

Cam Balkon Genel Teknik Özellikleri Nelerdir?
Cam: 8 mm

Cam Tipi: Temperli

Cam yüksekliği: max 2,5 m

Cam eni: Kapatılacak yere göre eşit olarak ölçülendirilmektedir.

Profil: 3 mm. et kalınlığına sahip alüminyum profiller kullanılmaktadır. Cam Balkon Sistemlerinde, sistemin ağırlığını komple taşıyan alt ve üst alüminyum kasa profilleridir. Cam Balkon Sistemleri bilindiği üzere mm boyutunda hassasiyetle çalışan sistemlerdir. Dolayısıyla sistemin ağırlığını taşıyan kasaların zamanla sehim(bükülme-eğilme) vermeyip teraziyi bozmaması gerekir. Bu da ancak alüminyum kasa profillerinin, yeterli et kalınlığının olmasıyla mümkün olabilir. Alüminyum profiller elektrostatik toz fırın boyada istenilen renkte (Tüm RAL renkleri 256 adet) boyanmaktadır.

Çalışan aksamı: Her kanatta iki rulmanlı dört tekerlek, bulunmaktadır.

Yalıtım: Profil çerçevesi, anti bakteriyel silikon ile iç ve dış taraf olmak üzere iki taraftan da izole edilip dışarıdan gelebilecek yoğun yağmur toz rüzgâr vs. gibi etkenler bu sayede engellenmiş olur. Silikon gibi birleştirici görevi gören ama uzun ömürlü olmayan mastik gibi ucuz ve kalitesiz birleştiricilerden kaçınılmaktadır. Sistemimiz diğer Cam Balkon sistemlerinin zayıf olduğu su yalıtımı konusunda başarılıdır. Damlalık sayesinde su, sistemin içine girmeden dışarı atılır.

Aksesuarlar: Cam aralarında 1. kalite özel şeffaf fitiller kullanılmaktadır. Kilitler ve benzeri montaj aparatları standarttır. Sistemde profil aralarında altta ve üstte iki sıra olmak üzere 1000’lik kıl fitil bulunmaktadır.

Cam Balkon Yaptırmadan Önce Nelere Dikkat Etmeliyim?
Kullanacağınız cam balkon sistemini dikkatle ve özenle seçin daha sonra değiştirme veya farklı bir sisteme geçme şansınız olmayacaktır.
Balkonunuza en uygun sistem hangisiyse onu seçmeniz hem balkonun genişliği hem de görünüşü için çok önemlidir.

Oval balkonlara oval sistemli, düz balkonlara ise düz cam balkon sistemi döşenmesi daha iyi ve kullanışlı olacaktır. Kullanışınıza göre bir cam balkon sistemi seçin boydan camlı, raylı cam balkon sistemler, aç kapa cam balkon sistemleri gibi

Neden Cam Balkon?
Cam balkon kapatma sistemleri evinizde estetik ve fonksiyonel bir cam balkon yaratmanın en modern yoludur. Camların katlanarak aynı noktaya toplanabilmesi optimum mekan kullanımı, sürgü sistemler ise kullanım kolaylığının yanısıra su tahliye sistemi sayesinde sızdırmazlık konusunda avantaj sağlar. Bu sayede cam balkon güzel hava şartlarında açık tutularak hiç kapatılmamış gibi mekanlardan yararlanılması sağlanır.

Cam balkon rüzgar, yağmur, kar, toz, vb. olumsuz hava koşullarında dış etkilerden koruma sağlar. Cam balkon yapıya ve zevklerinize uygun renk seçenekleri sunmasının yanı sıra, son derece kullanışlı ve dayanıklıdır. Temperli cam kullanımı emniyeti arttırmaktadır. Cam balkon sisteminde kullanılan alüminyum profillerin boyası elektrostatik toz fırın boya olup, deformasyona dayanıklı ve uzun ömürlüdür.